Wszystkie zdjęcia na tej stronie są aktywne - po najechaniu kursorem na zdjęcie pojawi się jego opis a po kliknięciu na zdjęciu można obejrzeć jego powiększenie. Zapraszam do klikania !
|
U podnóża Czeskich Beskidów
Trasa biegnąca u podnóża czeskich Beskidów opisana i obfotografowana przez Jakuba Widłę z Klubu Miłośników Skody – Skodovka Club.
Opisane miejsca:
Wycieczka jednodniowa, długość ok. 20 km Do pokonania samochodem, rowerem lub pieszo... Trasa ta się nawiązuję na trasę do Skansenu w Rožnově pod Radhoštem – można też połączyć te dwie trasy! |
Kopřivnice
Trasę rozpoczynamy od niewielkiego miasta przemysłowego Kopřivnice. Leży ono zaledwie 4 km od historycznego Priboru, gdzie urodził się znany psychiatra i neurolog Sigmund Freund. [Więcej można znaleźć w opisie trasy do Skansenu w Rožnově pod Radhoštem] W Koprivnicy wyprodukowano pierwszy austro-węgierski automobil Tatra President w roku 1897. Dziś oprócz fabryki ciężarówek marki Tatra jest także nowoczesne Tatra Museum, w którym możemy podziwiać wszystkie samochody i ciężarówki Tatry wyprodukowane do dnia dzisiejszego. Naszą uwagę zwrócą także prototypy oraz silniki lotnicze. Po wyjściu z muzeum kierujemy się na ulicę Štramberską, przy której umiejscowiony jest stylowy kościółek. Obecnie miasto to ma charakter przemysłowy ale pierwotnie była to osada rolnicza, założona w drugiej połowie XIII w. i w miejscowość przemysłową zaczęło się przekształcać dopiero w XIX w. Kopřivnice jest też miastem rodzinnym słynnego czeskiego lekkoatlety Emila Zatopka (1922-2000). |
Štramberk
Droga do Štramberku, który w zasadzie graniczy z Kopřivnicą, jest stroma i kręta, bowiem miasteczko Štramberk położone jest na zboczu góry. Jadąc wąskimi uliczkami będziemy mijać starą szkołę. Zatrzymajmy się w tym miejscu, ponieważ zaraz obok jest wejście do Parku Narodowego na Kotouci, w którym jest znana jaskinia Sipka. Ten park narodowy nazwany „Národní sad“ został założony w 1922 r. Na początku szlaku napotkamy stary pomnik ku czci żołnierzy poległych w pierwszej wojnie światowej oraz figurę Matki Boskiej. Idąc niezbyt trudnym szlakiem możemy podziwiać wspaniałą panoramę Štramberku oraz innego zabytku w tej miejscowości – Trubę. Jest to wieża, pozostałość po zamku który znajdował się na szczycie przeciwległej góry. W połowie szlaku ukazuje się naszym oczom jaskinia Sipka, w której w 1889 roku archeolog K.J. Maska odnalazł ślady osady neandertalczyka z przed 40 tysięcy lat. Gdy nacieszymy się już lasem i jaskinią możemy jechać dalej – na rynek Štramberku.
|
Nie jest to zwykły rynek, ponieważ różnica poziomów między jedną a drugą stroną rynku wynosi 4 metry! Stare kamienice, stylowy kościół oraz wąskie uliczki nadają niesamowity klimat temu miejscu. Z rynku udajemy się stromymi schodami w górę do wcześniej wspomnianej już Truby. Nie wiadomo kto i kiedy założyl gród i wybudował zamek. Przypuszcza się że mogło to nastąpić w XIV wieku. Do dziś zachowała się wieża wysoka na 40 metrów. Zejść z góry możemy wąską uliczką wśród stylowych domków. Štramberk słynie także se swojego specjału kuchennego jakim są Štramberskie Usi. Po skosztowaniu tego miejscowego przysmaku możemy się udać w dalszą drogę do Novego Jicina przez Rybi.
|
Po drodze napotkamy dwa stare, zabytkowe kościółki. Pierwszy z nich stoi w lasku tuż przy drodze za Štramberkiem. Drugi możemy zobaczyć w malutkiej miejscowości Rybi.
|
Nový Jičín
W końcu dojeżdżamy do Novego Jicina gdzie jest przepiękny rynek z bogato zdobionymi kamienicami oraz charakterystycznymi arkadami.
Z miasta tego wcale nie pochodził Rumcajs, jak wielu osobom może się wydawać. Zbieżność nazw jest przypadkowa. Rumcajs pochodził z Jičína w Czechach, oddalonego o ok. 250 km. [Opisanego w trasie CZESKI RAJ] Miasto ma przed wszystkim charakter przemysłowy. Jednak centrum jest poddane ścisłej ochronie, ze względu na świetnie zachowany rynek oraz odchodzące od niego wąskie, malownicze uliczki. Ważnym ośrodkiem przemysłowym miasto stało się już w XVIII wieku. W 1799 r. osiadł tu ród Huckelów, który założył pierwszą dużą fabrykę kapeluszy. Do dziś miasto jest silnym ośrodkiem przemysłowym. |
Na koniec udajemy się do Starego Jicina przez miasteczko Loučka.
|
Starý Jičín
Na szczycie góry, u której podnóża leży to miasteczko są stare ruiny starego gotyckiego grodu. Szlak turystyczny biegnie z samego centrum obok starego kościoła i zabytkowych wodociągów aż na sam szczyt. Na górze liczącej 495 m n.p.m. ukażą nam się ruiny potężnego grodu. Są to ruiny jednego najstarszych zamków morawskich z XIII w. Jedna część wraz z murem jest odbudowana i udostępniona zwiedzającym. Na drugą część wchodzimy na własną odpowiedzialność, ponieważ łatwo spaść w przepaść. Piękne widoki zrekompensują nam trudy wejścia na szczyt. Widać całą panoramę Novego Jicina i dolinę Odry, a przy dobrej pogodzie nawet Ostravę i Opavę.
|