Powrót do strony głównej

Czechy mimo, że są niewielkim krajem posiadają wiele interesujących zabytków. Jest ich tyle, że trudno zdecydować które z nich są tymi najpiękniejszymi czy najważniejszymi. Aby uniknąć tych dylematów poniżej przedstawiamy czeskie zabytki wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.
W lipcu 2003 roku na listę czeskich zabytków UNESCO został wpisany kolejny 12 obiekt. 
Znajdziesz go na dole strony.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak dojechać do przedstawionych poniżej miejscowości skorzystaj z internetowej mapy Republiki Czeskiej, którą znajdziesz klilając myszką na link
 http://www.mapy.cz


Praga

Poszczególne dzielnice Pragi: Mała Strona, Hradczany, Stare i Nowe Miasto powstawały od XI w. Do najbardziej znanych obiektów czeskiej stolicy należy górujący nad miastem Zamek Hradczany (siedziba prezydenta) stojąca obok Katedra św. Wita i słynny Most Karola. Na listę UNESCO wpisano całe centrum Pragi, jako wyjątkowy w światowej skali historyczny zespół architektoniczny.
Na listę UNESCO wpisano w 1992 r.

http://www.pis.cz - Praska Służba Informacyjna
Praga - widok na Hradczany i Małą Stronę
Český Krumlov

Na listę UNESCO wpisano centrum tego uroczego miasteczka położonego na brzegach Wełtawy. Powstało w XIII w. wokół pierwotnie gotyckiego zamku. W mieście można odnaleźć budowle z różnych okresów historycznych ale na listę UNESCO zostało wpisane jako wyjątkowy dobrze zachowany miejsko-zamkowy kompleks średniowiecznej zabudowy niezmienionej od ponad pięciuset lat.
Na listę UNESCO wpisano w 1992 r.

www.ckrumlov.cz - Centrum Informacji Turystyczne Český Krumlov
Czeski Krumlov
Telč - historyczne centrum

Miasto zostało odbudowane na starszych fundamentach w XIV w. po pożarze, który strawił wcześniejszą zabudowę. Przepiękne barokowe i renesansowe kamienice otacza zespół stawów, które pełniły funkcję obronną. W miejscowości znajduje się również gotycki zamek, który w XV w. został przebudowany w stylu renesansowym.
Na listę UNESCO wpisano w 1992 r.

http://www.telc-etc.cz - oficjalne strony miasta Telč
Telc - centrum
Žďár nad Sazavou kościół pod wezwaniem Św. Jana Nepomucena

Kościół pielgrzymkowy poświecony św. Janowi Nepomucenowi zbudowany na początku lat 30-tych XVIII w. Jedno z największych dzieł architekta Jana Błażeja Santiniego i najoryginalniejszych przykładów stylu barokowego-gotyku. Kościół zbudowany na planie pięcioramiennej gwiazdy otacza cmentarz i ambit.

Na listę UNESCO wpisano w 1994 r.

http://www.zdarns.cz - strony miasta Žďár nad Sazavou
Žďár nad Sazavou kościół pod wezwaniem Św. Jana Nepomucena
Kutna Hora - historyczne centrum z kościołem św. Barbary i katedrą NMP

To leżące niedaleko Pragi, należące do czeskich królów miasto, największy rozkwit przeżywało począwszy od XIV w. Swoją prosperitę i bogactwo zawdzięczało bogatym kopalniom srebra, które również stanowiły majątek korony. Do dziś śladem dawnej świetności są pięknie zachowane kamienice bogatych mieszczan oraz późnogotycki kościół św. Barbary oraz oryginalna, przebudowana w XVII w. w stylu barokowego gotyku katedra pod wezwaniem NMP.
Na listę UNESCO wpisano w 1995 r.

Opis miasta oraz propozycja trasy wycieczki do Kutné Hory znajduje się w dziale Trasy ciekawe miejsca.

http://www.kutnahora.cz - Oficjalna strona miasta Kutna Hora
Kutna Hora - Katedra NMP
Lednicko-Valaticky kompleks

Ziemie te (obecnie leżące na czesko-austriackim pograniczu) należały do książąt z Liechtensteinu, którzy w okresie między XVII a XX w. stworzyli tu olbrzymi park. W parku w stylu angielskim oprócz pięknego pałacu znajdują się liczne budowle w stylu barkowym i neogotyckim. Jednym z oryginalniejszych obiektów jest np. wieża nazywana minaret.
Na listę UNESCO wpisano w 1996 r.

http://www.lva.cz - Lednicko - Valaticky Mikroregion
Lednicko-Valaticky kompleks prakowy - pałac
Holašovice - rezerwat wiejskiej zabudowy

Holašovice są wyjątkowym przykładem dobrze zachowanej tradycyjnej środkowoeuropejskiej wsi. Na zachowanym średniowiecznym planie ulic stoją malownicze, zupełnie "jak nowe" tradycyjnie zabudowania gospodarcze z XVIII i XIX w. Są one przykładem stylu nazywanego "południowoczeski wiejski barok". Całość sprawia raczej wrażenie dekoracji do bajki filmowej niż prawdziwej wsi.

Na listę UNESCO wpisano w 1998 r.

Holasovice - zabytkowa wieś.
Kroměříž - park i pałac

Innym zespołem pałacowo parkowym wpisanym na czeską listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest park i pałac w Kroměříž. Pałac ten i otaczający go przepiękny park pochodzą z XVII w. i uznawane są za jedne z najpiękniejszych przykładów środkowoeuropejskiej siedziby bogatej szlachty.
Na listę UNESCO wpisano w 1999 r.








http://www.mesto-kromeriz.cz - strona miasta Kroměříž
Pałac i ogrody w Kroměříž
Litomyšl - pałac

ten renesansowy zamek z drugiej połowy XVI w. jest przykładem arkadowego zamku inspirowanego italskimi wzorami. Co prawda w XVIII. wnętrza zamku zostały przebudowane jednak jego wygląd zewnętrzny został niezmieniony. Szczególną uwagę zwracają oryginalne fasady. Pałac otaczają zachowane ogrody i budynki gospodarcze.
Na listę UNESCO wpisano w 2000 r.

http://www.litomysl.cz - strona miasta Litomyšl
Pałac w Litomysli
Ołomuniec - Słup Świętej Trójcy

Ołomuniec uznawany jest za drugie pod względem liczby zabytków miasto po Pradze. Naprawdę warto tu przyjechać nie tylko aby zobaczyć wpisany na listę UNESCO, stojący na ołomunieckim rynku, Słup Świętej Trójcy. Ma on charakter wotywny - zbudowany został w na początku XVIII w. w podzięce za to, że miasto nie ucierpiało w trakcie zarazy. Ten bogato zdobiony monument o wysokości 35 m został zbudowany w stylu nazywanym "ołomuniecki barok".
Na listę UNESCO wpisano w 2000 r.

Opis miasta oraz propozycja trasy wycieczki do Ołomuńca znajduje się w dziale Trasy ciekawe miejsca.

http://www.olomoucko.cz - oficjalna strona Ołomuńca
Słup Świętej Trójcy na ołomunieckim rynku
Willa Tugendhat w Brnie

W Brnie, będącym drugim co do wielkości czeskim miastem nie brakuje zabytków świadczących o jego długiej i bogatej historii. Jednak na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisano obiekt, który poza specjalistami i miłośnikami współczesnej architektury rzadko zwróci uwagę "zwykłego" turysty. Willa została zaprojektowana w 1928 r. przez Ludwiga Mies van der Rohe a oddana do użytku została w 1930 r. Budynek tak wyprzedził swoje czasy (miał np. klimatyzację), że nawet dziś jest nowoczesny.
Na listę UNESCO wpisano w 2001 r.

http://www.brno.cz - oficjalna strona miasta Brna
Willa Tugendhat w Brnie
Třebíč:  Bazylika św. Prokopa i dzielnica żydowska

Bazylika św. Prokopa została zbudowana w XIII w. w przejściowym romańsko-gotyckim stylu. Świątynia ta jest klejnotem architektury i jej historia jest ściśle związana z opactwem benedyktyńskim, które zostało założone w Třebíči w 1101 r. Na listę UNESCO wpisano też  dzielnicą żydowską Zámostí (Zamoście)  składającą się ze 120 zachowanych starych kamieniczek i wąskich malowniczych uliczek. W Třebíči, tuż przy murze opactwa, znajduje się też duży stary cmentarz żydowski na którym jest 11.000 grobów i ok. 3.000 kamiennych nagrobków.  
Zabytek wpisany na listę UNESCO 3.07.2003 r.

Penzion u Synagogy - noclegi w samym sercu dzielnicy żydowskiej w Třebíči!!! Zapraszamy do naszej bazy danych! Wystarczy kliknąć na ten link.
 
 
 
http://www.kviztrebic.cz - strony dot. turystyki w Třebíči i okolicach
Třebíč Bazylika św. Prokopa


Powrót na stronę główną

Zabytki UNESCO | Trasy, ciekawe miejsca | Galeria zdjęć | Linki turystyczne
Trochę historii | Czeski smak | Język czeski

Profesjonalny serwis©
jarek@czeski.pl