Teratr Śląski w Opavě. Skansen w Rožnově pod Radhoštem. Nový Jičín - rynek.
Wszystkie zdjęcia na tej stronie są aktywne - po najechaniu kursorem na zdjęcie pojawi się jego opis a po kliknięciu na zdjęciu można obejrzeć jego powiększenie. Zapraszam do klikania !
Frýdek-Místek, Příbor,Rožnov pod Radhoštem, Nový Jíčin, Opava

Opisane miejsca:

  • Frýdek - Místek
  • Příbor - rodzinne miasto Sigmunda Freuda
  • Rožnov pod Radhoštem - największy skansen w Republice Czeskiej
  • Nový Jíčin
  • Opava
Trasa od przejścia granicznego w Chałupkach do Opavy liczy łącznie ok. 140 km.

Trasa ta się nawiązuję na trasę "U podnóżą Beskidów" – można też połączyć te dwie trasy!
Frýdek - MístekHerb Frýdek - Místek
Niegdyś dwa miasta przedzielone rzeką Ostrawicą. Większy był Frýdek, który powstał w latach 1327-39 wraz z zamkiem na ważnej trasie handlowej prowadzącej z Ołomuńca do Cieszyna i dalej do polskiego Krakowa. W mieście bardzo dobrze rozwijały się handel i rzemiosło. Jednak ten rozwój zahamowały  liczne katastrofy - tragiczny był rok 1607, kiedy w mieście wybuchł potężny pożar i nawiedziła je epidemia. Miastu nie oszczędzone były również zniszczenia wojenne. Od XVII w. powstają tu pierwsze manufaktury tekstylne, a później zakłady przemysłu ciężkiego.
Wcześniejszy, chociaż mniejszy  Místek powstał przed 1267 r. a prawa miejskie otrzymał w 1389 r. Do połączenia miast doszło w 1708 r.
Dziś Frýdek - Místek to typowe miasto przemysłowe, a jego ładne, historyczne centrum otoczonej jest bokowiskami i terenami przemysłowymi. Warto się tu jednak zatrzymać i pospacerować po starych uliczkach centrum albo zwiedzić miejscowy zamek, będący siedzibą muzeum.
Przyjemny rynek Frýdku-Místku - przyznam się, że się pogubiłem i nie wiem czy to Frýdek  czy Místek.
Příbor Herb Příbor
Niewielkie, zadbane miasteczko z ładnym ryneczkiem, na które można by łatwo nie zwrócić uwagi - wszak w Republice Czeskiej takich miasteczek jest wiele - gdyby nie słynna, pochodząca stąd postać.
Příbor został założony około 1250 r. na miejscu starszej osady wzmiankowanej w roku 1178. W XIV w. miasto miało mury miejskie i trzy bramy. W 1694 roku powstało tu Kolegium Pijarskie, w którym wykształciło się wiele znanych osobistości.
Jednak Příbor zasłynął przede wszystkim jako miejsce urodzenia  Sigmunda Freud (1856-1936), twórcy psychoanalizy. Dlatego też rynek miasteczka nazywa się Placem Freuda, a na budynku, gdzie przyszedł on na świat (nieco dalej od rynku), wmurowano pamiątkową tablicę. W Příborze można też podziwiać wiele interesujących renesansowych i barokowych budynków.
Zwarty otoczony odrestaurowanymi kamieniczkami rynek w Příborze - Plac Sigmunda Freuda. Niepozorny domek niedaleko rynku w nim w 1856 r. urodził się Sigmund Freud. Tablica pamiątkowa na ścianie domu.
Rožnov pod RadhoštemHerb Příbor
Niewielka osada, której początki sięgają XIII w., w 1411 r. otrzymała prawa miejskie. Miasteczko to jest znane wszystkim mieszkańcom Republiki Czeskiej, ponieważ znajduje się tu największy czeski skansen [muzeum v přírodě].
Prawie każdy mieszkaniec Czech, Moraw i Śląska odwiedził kiedyś to miejsce, choćby w ramach wycieczki szkolnej. Większość Czechów (a przynajmniej wszyscy, z którymi na ten temat rozmawiałem) jest tym miejscem zachwycona. Tylu pochwał nasłuchałem się od moich czeskich znajomych o tym miejscu, że oczekiwałem czegoś naprawdę niezwykłego i przyznam szczerze: byłem "nieco" rozczarowany. Skansen ten nie ustępuje odwiedzonym przeze mnie skansenom w Polsce (np. dobrze mi znanemu Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu), ale na pewno warto go zobaczyć.
Tak na marginesie, najciekawszy skansen, jaki dotychczas widziałem (i wcale się nie nudziłem), jest w Arnhem w Holandii.  Naprawdę warto go odwiedzić, będąc w okolicy, a teraz można obejrzeć na - http://www.openluchtmuseum.nl
Wracając do skansenu w Rožnově pod Radhoštem, to powstał on w 1925 r. z inicjatywy dwóch braci malarzy Bohumíra i Aloise Joroňkův. Obecnie skansen składa się z trzech części, które zwiedza się oddzielnie, kupując bilet na każdą część osobno, na dwie lub na całość (najtaniej) - na zwiedzanie całości trzeba poświęcić 3-4 godziny, bo trasa do przejścia jest dość długa, a teren skansenu rozległy. 
Poniżej opisane są trzy części skansenu:
Drewniane Miasteczko założone w 1925 r
Drewniane budynki miejskie przeniesione tu przede wszystkim z Rynku w Rožnově i okolic. Obecnie jest to centrum życia kulturalnego na terenie miasteczka, odbywają się tu jarmarki, a w leżącym na jego terenie amfiteatrze - festiwale muzyki ludowej. Na terenie miasteczka są też dwie czynne restauracje, w których serwuje się dania regionalne.
Czas zwiedzania ok. 45 min.
Skansen w Rožnově pod Radhoštěm - Drewniane Miasteczko Skansen w Rožnově pod Radhoštěm - Drewniane Miasteczko spiżarnia. Skansen w Rožnově pod Radhoštěm - Drewniane Miasteczko wnętrze poczty.
Skansen w Rožnově pod Radhoštěm - Drewniane Miasteczko. Skansen w Rožnově pod Radhoštěm - Drewniane Miasteczko.
Valašska Wieś założona w 1962 r. a udostępniona do zwiedzania w 1972 r.
Malowniczo położona na zboczu wzgórza wieś. Z najprzeróżniejszymi obiektami, jak szkoła, kuźnia, wiatrak, liczne drewniane ule, a przede wszystkim domy, zagrody i szałasy. Naprawdę przyjemne miejsce.  Budynki są rozstawione w pewnej odległości od siebie, więc trzeba się trochę nachodzić, ale to przecież  zdrowe.
Codziennie określone obiekty są "ożywiane", ich wykaz jest przy wejściu do tej części skansenu, oznacza to, że w budynkach tych ktoś jest i pokazuje, jak się kiedyś przygotowywało zioła, jak pracował młynarz czy kowal. Można kupić pamiątki.
Czas zwiedzania ok. 120 min.
Skansen w Rožnově pod Radhoštěm - Valašska Wieś Skansen w Rožnově pod Radhoštěm - Valašska Wieś. Skansen w Rožnově pod Radhoštěm - Valašska Wieś. Skansen w Rožnově pod Radhoštěm - Valašska Wieś, ul.
Skansen w Rožnově pod Radhoštěm - Valašska Wieś. Skansen w Rožnově pod Radhoštěm - Valašska Wieś wnętrze szałasu. Skansen w Rožnově pod Radhoštěm - Valašska Wieś wnętrze szkoły. Skansen w Rožnově pod Radhoštěm - Valašska Wieś wnętrze chałupy.
Dolina Młynów - otwarta w 1982 r.
Najnowsza cześć skansenu, w której prezentowane są drewniane obiekty techniczne. Widzimy,  jak pracował napędzany wodą młyn, tartak i kuźnia. Jest to naprawdę ciekawe, ponieważ można dokładnie zobaczyć, jak wszystko działa.
Jedynym mankamentem jest to, że tę część trzeba zwiedzać z przewodnikiem i chodzić w grupie. Dlatego zwiedzanie odbywa się mniej więcej co pół godziny i czasem może się dłużyć. 
Czas zwiedzania ok. 45 min.
Skansen w Rožnově pod Radhoštěm - Dolina Młynów. Skansen w Rožnově pod Radhoštěm - Dolina Młynów, napędzany wodą tartak. Skansen w Rožnově pod Radhoštěm - Dolina Młynów. Skansen w Rožnově pod Radhoštěm - Dolina Młynów, wnętrze napędzanej wodą kuźni.
Kto chce wiedzieć więcej o Skansenie może odwiedzić jego strony internetowe znajdujące się pod adresem: http://www.vmp.cz jest na nich opis każdego obiektu na terenie skansenu.
Nový Jičín Herb Nový Jičín
Z miasta tego wcale nie pochodził Rumcajs, jak wielu osobom może się wydawać. Zbieżność nazw jest przypadkowa. Rumcajs pochodził z Jičína w Czechach, oddalonego o ok. 250 km.
Miasto ma przed wszystkim charakter przemysłowy. Jednak centrum jest poddane ścisłej ochronie, ze względu na świetnie zachowany rynek oraz odchodzące od niego wąskie, malownicze uliczki.
Ważnym ośrodkiem przemysłowym miasto stało się już w XVIII wieku. W 1799 r. osiadł tu ród Huckelów, który założył pierwszą dużą fabrykę kapeluszy. Do dziś miasto jest silnym ośrodkiem przemysłowym.
Znanym obiektem w Novým Jičíně jest również Zamek Žerotín.
Nový Jičín - rynek. Nový Jičín - rynek. Nový Jičín - rynek. Nový Jičín - uliczka obok rynku.
OpavaHerb Opava
Znaczący ośrodek Czeskiego Śląska. Chociaż, mimo że Republika Czeska dzieli się na trzy krainy historyczne: Czechy, Morawy i Śląsk, co ma też odzwierciedlenie w godle państwowym - patrz dział Trochę Historii - dla większości Czechów Opava to Północne Morawy.
Historia Opavy jest bardzo długa i bogata. Już we wczesnym średniowieczu istniała tu ważna osada kupiecka na tzw. Bursztynowym Szlaku. Pierwsze wzmianki pisemne o Opavie pochodzą z 1195 r., a prawa miejskie otrzymała ona w 1215 r. Stopniowo Księstwo Opavskie zyskiwało na znaczeniu i osiągnęło status samodzielnej Ziemi Korony Czeskiej. Miasto przechodziło różne koleje dziejów, co zawdzięczało swojemu płożeniu na ważnym szlaku handlowym. Centrum administracyjnym było aż do roku 1928, kiedy powołano do życia Kraj (województwo) Morawsko-Śląskie, przywrócone w roku 2000.
W Opavie znajduje się wiele zabytków, choć mogłoby być ich więcej. Niestety, znaczna część miasta została całkowicie zniszczona w trakcie walk w 1945 r., kiedy Niemcy bronili się przed nacierającą Armią Czerwoną, wykorzystując do tego celu umocnienia, zbudowane przez Czechów w latach 30-tych do obrony przed Niemcami, a które im w 1938 r. sami Czesi bez walki przekazali. Do dziś, w okolicach Opavy można oglądać pozostałości tych umocnień.
Obecnie Opava to przede wszystkim prężny ośrodek gospodarczy i naukowy. Działa tu najstarsze muzeum w Republice Czeskiej - Muzeum Śląskie w Opavě założone w 1814 r. - i do dzisiaj znane na świecie ze względu na bogate zbiory i aktywną działalność naukową. W Opavě działa  też Instytut Śląski oraz najmłodszy uniwersytet u naszych południowych sąsiadów, założony w latach 90-tych ubiegłego wieku, Uniwersytet Śląski.
Opava to miasto, które naprawdę warto odwiedzić.
Jedna z ulic w Opavě. Teratr Śląski w Opavě. Ratusz w Opavě. Rektorat Uniwersytetu Śląskiego w Opavě.


Powrót na stronę główną

Zabytki UNESCO | Trasy, ciekawe miejsca | Galeria zdjęć | Linki turystyczne
Trochę historii | Czeski smak | Język czeski

Profesjonalny serwis©
jarek@czeski.pl