Ołomuniecki rynek na pierwszym planie Słup Świętej Trójcy zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Svatý Kopeček z oddali. Zamek Bouzov - główny zamek. Papiernia Vélke Losiny.
Wszystkie zdjęcia na tej stronie są aktywne - po najechaniu kursorem na zdjęcie pojawi się jego opis a po kliknięciu na zdjęciu można obejrzeć jego powiększenie. Zapraszam do klikania !
Ołomuniec - Zamek Bouzov: Ołomuniec, Svatý Kopeček, Litovel, Zamek Bouzov [36 km]

Opisane miejsca:

  • Šternberk
  • Ołomuniec
  • Svatý Kopeček
  • Litovel
  • Zamek Bouzov
  • Vélke Losiny
Opis trasy:
Do Litovela z Ołomuńca prowadzi droga szybkiego ruchu ale trzeba zapłacić za skorzystanie z niej (znaczek 10-cio dniowy kosztuje 100 CZK). Proponuję jednak skorzystać z dróg lokalnych prowadzących wzdłuż autostrady –o nie dużym natężeniu ruchu odpowiednich również dla cyklistów. Na odcinku z Ołomuńca do Litovela są to drogi nr 448, 635 i 449. Trzeba zwracać uwagę na znaki jest ich sporo ale można się pomylić bo skrzyżowań nie brakuje i nie zawsze znaczenie jest jasne. Do Litovela trasa jest równa. Z Litovela do Bouzova wyjeżdżamy drogą na Konice i jedziemy po drogach lokalnych. Na tym odcinku zaczynają się górki i nie brakuje ładnych widoków a ruch jest niewielki. Z Bouzova kierujemy się do Polski do Głuchołaz przejeżdżając po drodze między innymi przez Šumperk, Velke Losiny i Jeseník gdzie też warto sie zatrzymać. Ze względu na fakt, że cała trasa ma ok. 200 km najlepiej ptraktować ją jako wycieczkę dwudniową.

Šternberk Herb Šternberk
Miasto położone16 kilometrów przed Ołomuńcem – o ile jedziemy do Ołomuńca drogą nr 46. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z 1296 r. Miasto najprawdopodobniej powstało wcześniej jako podgrodzie gotyckiego zamku. Miasto leżało na ważnym szlaku handlowym co wiązało się z korzyściami jak i było źródłem problemów. Šternberk był oblegany w trakcie wojen husyckich w XV w. oraz w XVII w. w czasie wojny trzydziestoletniej. Stopniowo miasto się wyludniało a miejsce czesko mówiących mieszkańców zajmowali mówiący po niemiecku przesiedleńcy ze Śląska.
Od początku XIX w. w mieście rozwijał się przemysł tekstylny – jednak wojna domowa północy z południem w USA spowodowała przerwy w dostaw bawełny i przerwanie produkcji. W 1918 r. Šternberk był areną walk pomiędzy niemieckimi mieszkańcami miasta, którzy wsparli próbę stworzenia niemieckiej prowincji Sudetenland, a czeskim wojskiem. Šternberk znany jest między innymi z corocznych zawodów samochodowych w jeździe pod górę, które odbywają się tu od 1905 r. pod nazwą „Ecce Homo”.
Do największych zabytków miasta należy zamek, którego najstarsza część pochodzi z II połowy XIII w. Obecnie na zamku znajduje się muzeum z interesującymi zbiorami sztuki gotyckiej i barokowej. Nie mniej interesujący jest augustiański klasztor znajdujący się w centrum miasteczka nieopodal zamku pochodzący z XVIII w.
Zamek w Šternberku. Zamek w Šternberku główne wejśćie. Barokowy klasztor augustiański w Šternberku. Zamek w Šternberku widok od innej strony.
Olomouc - OłomuniecHerb Ołomuńca
Jedno z największych (ok. 120 tys. mieszkańców) i historycznie najważniejszych miast Republiki Czeskiej. W niektórych źródłach można się spotkać z informacją, że pod względem zabytków jest to drugie miasto w Republice Czeskiej. Historia Ołomuńca jest długa i bardzo bogata i nie sposób przedstawić jej krotko.
Ołomuniec jest sercem najżyźniejszej części kraju Hané do roku 1641 był też stolicą Moraw (wówczas zostało nią Brno). Również Uniwersytet Ołomuniecki założony w 1573 r. był drugim najstarszym uniwersytetem w raju po praskim. W 1778 r. został on przeniesiony do Brna i w pełnym zakresie wznowił swoją działalność w Ołomuńcu wznowił 1946 r.
Katerda św. Wacaława. Ołomuniecki rynek na pierwszym planie Słup Świętej Trójcy zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Ołomuńcu nie brakuje ładnych zakatków, choć nie wszystkie kamienice zostały jescze odnowione.
Ołomuniecki Orloj - potworek z 1955 r. W rogu odbitka ze starej widokówki z 1920 r - czyli jak pięknie wyglądał ten orloj wcześniej. Słup Świętej Trójcy zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Słup Świętej Trójcy znalazł sie na liście UNESCO ze względu na jego wyjątkową wartość i bogactwo oraz mistrzowstwo barokowego rzeźbiarstwa.
Ołomuniec był też znaczącym ośrodkiem administracji kościelnej - Arcybiskupstwo Ołomunieckie obejmowała swoim zakresem nawet obecne ziemie polskie (Głubczyce i okolice). W 1995 r. miasto to odwiedził papież Jan Paweł II, który wyświęcił wówczas, męczennika Jana Sarkandra. Oprócz budynków sakralnych w Ołomuńcu nie brakuje też barokowych budowli obronnych i wojskowych ponieważ do 1866 r. Ołomuniec był ważną twierdzą.
Ciekawostką Ołomuńca jest to, że podobnie jak Praga posiada on swój orloj. Pierwotny orloj - czyli zegar astronomiczny powstał na wieży ołomunieckiego ratusza w XV. w do XIX w. był on wielokrotnie przebudowywany Po wojnie orloj ten został poważnie uszkodzony i w 1955 r. został gruntownie przebudowany w duchu socrealizmu i powstał niezły potworek...
O Ołomuńcu można pisać wiele, miasto znane jest też z organizowanych co roku w czerwcu targów kwiatowych Flora.

http://www.olomouc-tourism.cz - oficjalne strony turystyczne Ołomuńca
Jedna z wielu działajacych do dziś ołomunieckich fontann. Ołomuniec - Bogato zdobiony dach kaplicy św. Jana Sarkandra. Ołomuniec -Kaplica św. Jana Sarkandra.
REKLAMA
Svatý Kopeček
Dawniej mała miejscowość opodal Ołomuńca a dziś jego przedmieście i jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych na Morawach i w Czechach.
Do 1632 r. na stała jedynie niewielka kaplica. W latach 1669 – 1679 na jej miejscu wyrosła potężna świątynia autorstwa włoskiego architekta Giovanni Pietro Tencallo – Bazylika Zwiastowania NMP.Największe uroczystości obywają się tu w dniach 31 maja (zwiastowanie) i 15 sierpnia (wniebowzięcie).Świątynia jest naprawdę potężna, stoi na wzgórzu, z którego przy dobrej pogodzie można podziwiać panoramę Ołomuńca. W 1995 r. w miejscu tym odprawiał mszę papież Jan Paweł II.
Na Svatým Kopečku znajduje się też ołomuniecki ogród zoologiczny z największym w Republice Czeskiej akwarium morskim, w którym można zobaczyć żywe rekiny.
Svatý Kopeček z oddali. Svatý Kopeček z bliska.
LitovelHerb Litovel
Liczące nie wiele ponad 10 tysięcy malownicze spokojne miasto położone w dolinie rzeki Morawy. Miasto założone zostało w XIII w. – wcześniej znajdowała się tu królewska wieś rybacka – ryby łowiono w rzece. Do dziś ryby są w herbie miasta.
Okres największej świetności miasta przypadł na wiek XVI i początek XVII. O jego dawnej świetności przypominają do dziś dobrze zachowane kamienice i kościoły. Bardzo ładny jest rynek w z potężnym ratuszem i stojącym naprzeciw niego słupem morowym (zbudowanym w podzięce za oszczędzenie miasta z zarazy) z 1742 r.
Od 1892 roku w mieście działa browar, w którym waży się do dziś niezłe piwo Litovel. Jednak tradycja ważenia piwa sięga roku 1291 r. kiedy król nadał mieszczanom miasta przywilej warzenia piwa.
Litovel - ratusz. Broumov - słup morowy.
W okolicach Litovela znajdują się dwie udostępnione do zwiedzania duże jaskinie – Mladečeská i Javoříčská w tej drugiej jaskini odkryto 3,5 km (nie zbadano jeszcze wszystkich korytarzy) korytarzy z czego ok. 800 udostępnionych jest do zwiedzania.

Zamek Bouzov głowna brama. Zamek Bouzov druga brama. Zamek Bouzov. Zamek Bouzov - widok na bramę główną z bramy zamku średniego.. Zamek Bouzov - główny zamek.
Zamek Bouzov
Romantyczny neogotycki gotycki zamek stojący wśród lasów bardzo popularny wśród filmowców z Czech i zagranicy.
Pierwotny zamek powstał w XIV w. Wzmianki o pierwszym właścicielu, którym był Buz z Bouzova pochodzą z 1317 r. Zdaniem niektórych historyków na zamku Bouzov w 1420 r. urodził się czeski król Jíři z Poděbrad.
W 1558 r. Bouzov został spalony i po tym pożarze nie odzyskał wcześniejszej świetności. Do roku 1695 właściciele zamku Bouzov zmieniali się wielokrotnie. W tym roku zamek stał się własnością Zakonu Rycerzy Niemieckich (jak wielu innych morawskich zamków). Przez następne 200 lat zakon nie interesował się zbytnio zamkiem. Istniała obawa, że podzieli on los innych siedzib szlacheckich, które przestały pełnić funkcję rezydencji lub nie były znaczącą twierdzą i powoli popadały w ruinę.
Zamek Bouzov. Zamek Bouzov. Zamek Bouzov zegar słoneczny. Zamek Bouzov - główny zamek podwórze ze studnią. Zamek Bouzov - gabinet zastępcy wielkiego mistrza.
Na szczęście w 1895 r. arcyksiążę Eugen z rodu Habsburgów w wielki mistrz Zakonu Rycerzy Niemieckich podjął decyzję o rekonstrukcji zamku. Prace budowlane poprzedziła badania archeologiczne oraz studia, nad gotyckimi budowlami podjęte przez Georga von Hauberissera. Prace trwały do roku 1910. Dzięki nim zamek uzyskał swój dzisiejszy zachwycający kształt oraz niezwykle bogate i świetnie zachowane wnętrza. Na wewnętrznym podwórzu głównego zamku stoi głęboka na 52m przykryta, kutą ręcznie neogotycką kratą. Naprawdę miejsce warte odwiedzenia. W 1939 r. zamek został skonfiskowany, wraz zresztą majątku zakonu przez hitlerowskie władze a po wojnie stał się majątkiem państwa czeskiego.
Zwiedzanie zamku trzeba poświęcić co najmniej 2 godziny. Do wyboru są 4 trasy. Bilety wstępu dla dorosłych kosztują od 80 do 150 koron czeskich.


Na marginesie kilka słów o zwiedzaniu czeskich zamków i pałaców. Zdecydowanej większości z nich nie można zwiedzać samodzielnie pod okiem sennych i znudzonych pracowników muzeum, sunąc na sfilcowanych kapciach. W wielu czeskich obiektach są filcowe kapcie ale nie utrzymuje się siedzących po kątach pracowników. Biorąc pod uwagę liczbę zamków i pałaców w Republice Czeskiej potrzebna by była cała armia takich urzędników. Nasi południowi sąsiedzi (Czesi i Słowacy) wybrali inne rozwiązanie – zwiedzanie grupą z przewodnikiem. System te powoduje, że często kiedy już dotrzemy na miejsce musimy poczekać pod bramą zamku aż nadejdzie pora na zwiedzanie lub zbierze się odpowiednia grupa
Vélke LosinyHerb Vélke Losiny
Miejscowość ta należy do najstarszych morawskich uzdrowisk. Od XVI w. do leczenia używa się tutejszych, zawierających siarkę, źródeł wód termalnych i zimnych. Atrakcją uzdrowiska jest duży odkryty basen termalny oraz stylowy basen termalny w budynku uzdrowiska. W uzdrowisku leczone są schorzenia neurologiczne, dróg oddechowych oraz układu ruchowego Jednak jak by tego było mało w Velkých Losinach znajduje się muzeum papiernictwa oraz zamek.
Zamek w Velkých Losinach jest dobrze zachowaną siedzibą szlachecką z XVI i XVII w. Na ścianach niektórych komnat zachowały się nawet oryginalne XVII-to wieczne skórzane tapety. Perełką jest też sala rycerska z renesansowym stropem i potężnym piecem kaflowym z 1587 r. Zamek otacza również dobrze zadbany park. W latach 1678 –1692 zamek w Velkých Losinach był miejscem słynnych procesów czarownic. Decyzją inkwizycyjnego trybunału na stos posłano 56 osób.
Inną atrakcją tej naprawdę niewielkiej miejscowości jest czynna do dziś manufaktura papiernicza i muzeum papiernictwa. Papier w Losinach produkowany jest od roku 1596. Na miejscu można obejrzeć ekspozycje o historii papiernictwa oraz obejrzeć funkcjonującą do dziś manufakturę papierniczą. Jeśli ktoś potrzebuje papeterię z oryginalnego czerpanego papieru może ją nabyć na miejscu w sklepiku muzealnym.
Zamek Vélke Losiny. Zamek Vélke Losiny. Zamek Vélke Losiny, rzeźba w zamkowym parku. Papiernia Vélke Losiny.


Powrót na stronę główną

Zabytki UNESCO | Trasy, ciekawe miejsca | Galeria zdjęć | Linki turystyczne
Trochę historii | Czeski smak | Język czeski

Profesjonalny serwis©
jarek@czeski.pl