Kutná Hora - katedra św. Barbary widziana przez jesień. Josefov - takie umocnienia otaczają prawie całe miasteczko. Jaroměř - rynek w promieniach zachodzącego słońca. Kutná Hora - widok miateczka widoczny gotycki kościół św. Jakuba.
Wszystkie zdjęcia na tej stronie są aktywne - po najechaniu kursorem na zdjęcie pojawi się jego opis a po kliknięciu na zdjęciu można obejrzeć jego powiększenie. Zapraszam do klikania !
Trasa do Pragi szlakiem ciekawych miejsc: Jaroměř twierdza Josefov - Hradec Králové - Pardubice - Kutná Hora
Najczęściej do Pragi jedzie się przez Hradec Králove następnie Poděbrady i autostradą do Pragi. Przedstawiona poniżej trasa jest trochę dłuższa ale jeśłi się nam nieśpieszy możemy po drodze obejrzeć ciekawe miejsca.

Opisane miejsca:

  • Jaroměř twierdza Josefov
  • Hradec Králové
  • Pardubice
  • Kutná Hora
Trasa od przejścia granicznego Kudowa-Náchod do Pragi liczy 186 km i trzeba na nią poświęcić cały dzień lub więcej...
Zwykła trasa z Náchodu do Pragi przechodząca obok Hradcé Králove przez Poděbrady a potem autostradą liczy ok. 150 km.
Jaroměř - Twierdza JosefovHerb Jaroměř
Jaroměř to małe ładne miasteczko - było najmniejszym miastem królewskim w Królestwa Czeskiego. Niestety jest zaskakująco "zapuszczone" jak na czeskie miast ale po woli kolejne kamienice są odnawiane.
Ja jednak chcę Państwu zaproponować zwiedzanie części Jaroměřa nazwanej Josefov - twierdzy.
Jaroměř - rynek w promieniach zachodzącego słońca. Jaroměř - rynek w promieniach zachodzącego słońca.
Twierdza Josefov , pierwotnie Pies, powstała w latach 1780-1787 dla ochrony wschodnich Czech przed pruskim zagrożeniem. Umieszczenie jej w odległości 20 km od granicy wynikało z ówczesnej strategii obrony terytorium silnymi jednostkami polowymi, których zapleczem było kilka wielkich twierdz. Oprócz Josefova były to jeszcze w Czechach twierdze: Hradec Kralove, Terezin i oczywiście Praga, na Morawach zaś przede wszystkim Ołomuniec. System obronny josefovskiej twierdzy odpowiadał ówczesne taktyce i uzbrojeniu armii. Bronić jej miało aż 12 tysięcy żołnierzy. Zgodnie z założeniami twierdza miała po zamknięciu jej bram bronić się przez 5 miesięcy. Wówczas bowiem uważano, że twierdza, której nie zdobyto w ciągu 4 miesięcy jest nie do zdobycia i odstępowano do oblężenia.
Josefov zbudowano na podstawie planów służącego Habsburgom francuskiego inżyniera Duhamela de Ouerlonde, który w swym projekcie połączył fortyfikacyjne doświadczenia swych nauczycieli z wykorzystaniem zalet danego terenu. Jądro twierdzy położone było na wzniesieniu u spływu rzek Łaby i Metuji, a przedmoście chronione było przez umocnienia koronowe. Przegradzając rzeki można było dodatkowo zatopić część najbliższej okolicy. Do wnętrza twierdzy wiodły cztery bramy. Nazwa Josefov nadana została dla upamiętnienia założyciela miasta-twierdzy - cesarza Józefa II. Powierzchnia twierdzy Josevof wynosi łącznie 289 ha.
Wiazd do Josefova - do twierdzy. Takie umocnienia otaczają prawie całe miasteczko. Pomnik cesarza Fryderyka II, który zdeycydował o budowie twierdzy Josefov. Josefov - wszystkie budynki powstały według jednolitych założeń i tworzą rzadki zespół urbanistyczny1 .
W ciągu XVIII wieku fortyfikacje bastionowe osiągnęły szczyt swego rozwoju, a francuska szkoła fortyfikacji sławna była w całej Europie. Josefov jest jej wybitnym przykładem. Jest też również jednym z ostatnich obiektów tego rodzaju - miastem zbudowanym w dziewiczym terenie zupełnie od zera.
Josefovska twierdza była ciągu swych dziejów kilkakrotnie przygotowywana do obrony, jednakże ani wojny napoleońskie, ani prusko-austriacka wojna 1866 roku nie przyniosły jej bojowej sławy. Stratedzy XIX wieku kierowali się bowiem innymi zasadami prowadzenia wojen niż ich poprzednicy. Josefov nigdy nie wziął udziału w walkach. Natomiast był też wykorzystywana jako więzienie np. po powstaniu styczniowym w twierdzy przetrzymywany był, wzięty do niewoli polski generał Marian Melchior Langiewicz. W roku 1888 Josefov pozbawiono statusu twierdzy i zaczęto stopniowo likwidować jego fortyfikacje. Pozostał jednak typowym miastem garnizonowym. W roku 1948 przyłączono go do sąsiedniego miasteczka Jaromery.
Na uwagę zasługuje również wewnętrzna zabudowa Josefova. Wszystkie budynki powstały według jednolitych założeń i tworzą rzadki zespół urbanistyczny. Dlatego też w roku 1971 uznano Josefov za miejski zespół zabytkowy. Z systemem obronnym twierdzy zapoznać się można najlepiej zwiedzając jej podziemia, natomiast historię miasta dokumentuje ekspozycja miejskiego muzeum umieszczonego w dawnym ratuszu.
Podziemia Josefova żołnierz na posterunku. Umocnienia wewnątrz wałów znajdują się korytarze do przemieszczania wojska. Umocnienia wewnątrz wałów znajdują się korytarze do przemieszczania wojska. Podziemia zwiedza się przyświecając sobie świeczką.
Empirowy kościół z lat 1805-11 stojący w centrum Josefova. Korytarze w kazamatach są wąskie i niskie - do słuzbyw podziemiach brano żołnierzy o wzroście do 170 cm. W Josefowie można podziwiać najróżniejsze elementy fortyfikacji. Widok ze strzelnicy - nie wiele widać.
Rozwój sztuki fortyfikacji był blisko związany z doskonaleniem broni palnej, a przede wszystkim artylerii. Dzieje wojskowości były nieustannym współzawodnictwem pomiędzy skutecznością środków napastnika a obronnością twierdzy. Wytrzymałość umocnień była jednak tylko jednym z warunków skutecznej obrony, drugim był aktywny opór obrońców.
Obu tym celom podporządkowane były konstrukcja i forma poszczególnych części fortyfikacji. Najważniejsze były bastiony, przed nimi półksiężyce, dalej kurtyny, raweliny, drogi ukryte, place broni i dziesiątki innych elementów. Inżynierowie wojskowi używali ich jak klocków zestawiając z nich coraz przemyślniejsze układy. Jeden z elementów fortyfikacji miał zabezpieczać drugi, a jednocześnie nie przeszkadzać obrońcom w ostrzeliwaniu nieprzyjaciela. Budową fortyfikacji zajmowali się również wybitni artyści i architekci. Najczęściej używanym do budowy materiałem była zwykła ziemia, kamień a przede wszystkim cegła, której zużywano dziesiątki milionów. W budowie uczestniczyły oprócz wojska tysiące ludzi różnych zawodów. Szacuje się, że do budowy twierdzy Josefov zużyto półmiliarda (500 000 000) cegieł.
PROPOZYCJA NOCLEGU W JOSEOVĚ
Podziemia josefovskiej twierdzy z systemem drenażu i kominów wentylacyjnych są wybitnym zabytkiem techniki. W XVIII wieku były one największe w całej Europie. Ogólna długość chodników, łącznie z minowymi wynosi ok. 45 km. Dalsze kilometry mierzy unikalna sieć kanalizacji do dziś odwadniająca całe miasto. Podziemiami są też rozległe kazamaty ukryte wewnątrz wałów. Służyły one do zakwaterowania żołnierzy w trakcie walk, ich bezpiecznego przemieszczania, składowania materiałów, a te wyposażone w strzelnice do samej walki. Do zwiedzania z przewodnikiem udostępnionych jest ok. 10 km podziemi. Dodatkową atrakcją jest to, że zwiedzając podziemia turyści przyświecają sobie świeczkami.

Hradec KráloveHerb Hradec Králove
Jedno z najstarszych i najbardziej znaczących czeskich miast. Powstało na miejscu istniejącego od IX w. grodziska. Pierwsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z 1225 r. Od 1306 r. Hradec Králove stał się wianem czeskich królowych. W drugiej połowie XVI w. miasto zostało przebudowane w stylu renesansowym. Niestety szybki rozwój miasta przerwał potężny pożar a następnie wojna trzydziestoletnia. W 1648 r. Hradec Králove był miastem zrujnowanym i prawie całkowicie wyludnionym.
Widok na centrum Hradcé Králove. Hradec Králove - rynek.
W 1766 r. podjęto decyzję o stworzeniu z Hradca Králove barokowej twierdzy. Niektóre dzielnice miasta zostały zlikwidowane i zmieniono przebieg koryt rzek Łaby i Orlici. Miasto zostało otoczone potężnymi fortyfikacjami a w samym mieście zaczęły powstawać liczne obiekty wojskowej: koszary, arsenały, prochownie, szpitale, magazyny itp. To wszystko na powierzchni 320 ha. Nawet niektóre budynki kościelne zostały przejęte przez wojsko i dostosowane do jego celów.
Co ciekawe nawet w tych "dziwnych" warunkach Hradec Králove stał się po Pradze drugim ośrodkiem czeskiego odrodzenia narodowego.
Wracając do hradeckiej twierdzy to nigdy nie spełniła ona swojego zadania. Nawet w 1866 kiedy w niedlekiej Sadovej odbyła się jedna z największych bitew XIX, starły się liczące łącznie 400 000 armie pruska i austriacka.
Zabytkowe kamieniec Hradec Králove centrum. Deptak handlowy Hradec Králove. Hradec Králove rynek na pierwszym planie ratusz i kościół św. Ducha.
W 1884 r. ogłoszono likwidację twierdzy miasto odkupiła od wojska obiekty i grunty i w tym samym roku magistrat ogłosił międzynarodowy konkurs na zagospodarowanie miasta. Rozpoczęło się wielkie burzenie i budowanie. Ostatnie prace związane z likwidacją twierdzy miały miejsce w latach 1929-30. Właśnie dzięki temu centrum Hradca Králove jest naprawdę ładne i interesujące. Chociaż to jak potoczyła się historia miasta nie oznacza, że nie ma w nim starszych obiektów. Najbardziej znanym zabytkiem jest stojącym przy ładnym podłużnym rynku Hradcé Králove kościół św. Ducha pochodzący z XIV w. z charakterystycznymi dwiema 40-to metrowymi wieżami. Kościół ten był w XVIII w. barkoizowany a na przełomie wieku XIX i XX przywrócono mu gotycki charakter. Interesujące obiekty to rówież pałac biskupi, ratusz i wiele - innych polecam spacer po ulicach i zaułkach Hradcé Králove. Dziś Hradec Králove to również ważny ośrodek przemysłowy i uniwersytecki.
PardubiceHerb Pardubice
W przewodniku jest napisane, że to miasto Pierników, wyścigów konnych Wielka Pardubicka, zawodów żużlowy Złoty Kask i hokeja na najwyższym poziomie. Myślę, że większość z tego jest prawdą ale w trakcie mojej krótkiej (niestety) wizyty w tym ładnym mieście nie widziałem żadnego piernika...
Centrum Pardubic jest ogłoszone zabytkiem architektury. Dominuje na nim budynek ratusza z lat 1892-94. Otaczające rynek uliczki tworzą malownicze zaułki. W mieście jest ponad 100 renesansowych kamieniczek. Ważnym i wartym odwiedzenia zabytkiem znajdujący się nieopodal centrum zamek, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z XIV wieku. Pardubice otrzymały prawa miejskie w 1340 r. Po pożarach w latach 1507 i 1538 całkowicie odbudowano centrum miasta, które możemy podziwiać do dzisiaj.
Pardubic rynek i wieża z bramą. Pardubice rynek - na pierwszym planie ratusz. Centrum Pardubic to ciekawe i malownicze zaułki. Centrum Pardubic to ciekawe i malownicze zaułki.
Ciekawostka dla Polaków lubiących czeska mowę! Niedaleko Pardubic przy drodze do uzdrowiska Bohdanec znajduje się miejscowość Rybitví, wktórej ejst pomnik braci Františka i Vaclava Veverkových wynalazców RUCHADLA! Co to jest??? To nowoczesny pług, podobnych do tych jakie są używane obecnie.
Kutná HoraHerb Kutná Hora
Przepiękne miasteczko wpisane w 1995 r. na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Z Kutné Hory jest już zaledwie 70 km do Pragi.
Miasto powstało w miejscu odkrycia złóż srebra pod koniec XIII w. Dzięki dochodom ze złóż srebra, które okazały się niezwykle bogate, czeski król stał się jednym z najbogatszych władców w Europie. W zamku nazwanym Vlaššsky Dvůr (Włoski Zamek) powstała główna mennica, w której od roku 1300 bito słynne, i dziś nie mniej cenne, praskie grosze. Mennica zakończyła pracę, w związku z wyczerpaniem złóż srebra w 1727 r.
Kutná Hora - katedra św. Barbary widziana przez jesień. Kutná Hora - widok miateczka widoczny gotycki kościół św. Jakuba. Kutná Hora - rynek. Kutná Hora - katedra św. Barbary w całej okazałości.
W Kutné Hoře często też przebywał słynny czeski król Wacław IV, zatrzymywał się wówczas we Włoskim Zamku. Dziś w obiekcie tym znajduje się urząd miasta.
Obok Zamku jest taras widokowy, z którego rozciąga się wspaniały widok na najbardziej znany zabytek Kutné Hory katedrę św. Barbary. Budowa tej wspaniałej katedry z nietypowym dachem trwała długo rozpoczęto ją w 1388 r. a zakończono na początku XVI w. Wnętrze kościoła było przez jezuitów przebudowane w stylu barokowym a na przełomie XIX i XX w. został mu przywrócony gotycki charakter.
Kutná Hora - katedra św. Barbary obok kolegium jezuickie. Kutná Hora to raj dla miłośników fotografii w oddali katedra św. Barbary. Kutná Hora - gotycki kościół św. Jakuba. Kutná Hora - Włoski Zamek dawna mennica.
Kutná Hora - kamienny dom jedna z najpiękniejszych kamienic siedziba muzeum. Kutná Hora katedra św. Barbary inaczej. Kutná Hora katedra św. Barbary detal. Kutná Hora katedra św. Barbary detal.
Tuż obok katedry znajduje się potężny barokowy budynek dawnego kolegium jezuickiego.
Innym znaczącym obiektem jest gotycki kościół św. Jakuba z lat 1330-1420.
Ciekawym obiektem jest też budynek muzeum tzw. kamienny dom, chyba jedna z najpiękniejszych kamieniczek w mieście zbudowany na przełomie XV i XVI w.
Polski akcent w Kutné Hoře to, że w roku 1471 Władysław Jagielończyk został w tym mieście koronowany na króla Czech.
Miasteczko jest naprawdę przepiękne i ze względu na bliskość Pragi jest pełne turystów, czemu też odpowiadają ceny.


Powrót na stronę główną

Zabytki UNESCO | Trasy, ciekawe miejsca | Galeria zdjęć | Linki turystyczne
Trochę historii | Czeski smak | Język czeski

Profesjonalny serwis©
jarek@czeski.pl