Skała nazwana Kochankowie ma wysokość 100m - Adršpašské Skały. Adršpašské Skały. Skała nazwana Starosta - Adršpašské Skały. Adršpašské Skały.
Wszystkie zdjęcia na tej stronie są aktywne - po najechaniu kursorem na zdjęcie pojawi się jego opis a po kliknięciu na zdjęciu można obejrzeć jego powiększenie. Zapraszam do klikania !
Adršpašské i Teplické Skály
  • Jedno z popularniejszych miejsc odwiedzanych w Czechach przez rodzimych i zagranicznych turystów przez cały rok. Leżące bardzo blisko granicy z Polską na wysokości Wałbrzycha.
  • Dojazd samochodem jest łatwy i można skorzystać z następujących przejść granicznych: Kudowa Słone - Nachod, Tłumaczów - Otovice lub Mieroszów - Meziměstí.
  • Najlepiej na wizytę poświęcić 2 dni. W okolicy nie brakuje pensjonatów i hoteli a w Teplicich nad Metuji znajduje się duży camping. Poza skałami w okolicy znajdują się interesujące miasta jak np. Nachod i Broumov. Po okolicy można jeździć rowerami są liczne trasy ale nie można jeździć rowerem na terenie Rezerwatu Adršpašsko-Teplické Skały
Opisane miejsca:
  • Adršpašské i Teplické Skály
  • Broumov
  • Náchod
Adršpašské Skały. Adršpašské Skały widok z oddali. Adršpašské Skały widok z bliska. Skała nazwana Dzban - Adršpašské Skały.
Adršpašské i Teplické Skály
Adršpašsko-teplické [Adrszpaszsko-Tepliceke Skały] skały należy do największych zwartych masywów skalnych nie tylko w Czechach ale również i w całej Europie Środkowej. Wspaniałe dzieło przyrody tworzone przez potężne piaskowcowe skały, grzebienie i skalne wieże. Tak wielkie zgrupowanie niezwykłych form skalnych tworzy całe tzw. skalne miasteczka oraz labirynty. Tereny te od 1933 r. są pod ścisłą ochroną. Obecnie teren ty też podlegają ścisłej ochronie jako Rezerwat Przyrody Adršpašsko-teplické Skały. Rezerwat ma powierzchnię 1803,4 ha i jest największym rezerwatem przyrody w Republice Czeskiej.
Największe zwarte skupisko skał podzielone jest na dwie zasadnicze części - Adršpašské Skály i Teplické Skály - dwa skalne miasta Adršpašské i Teplické - granicę stanowi Vlčí rokle [Wilczy Jar]. Nazwy pochodzą od miejscowości będących punktami wyjściowymi do wycieczek w skały. Adršpašské i Teplické Skály stanowią jeden kompleks skalny i można bez problemu przejść wśród skał z Adršpachu do Teplic na Metují. Wśród skał wytyczono szlaki turystyczne i należy się ich trzymać ponieważ zgubienie się w śród skalnych labiryntów nie jest trudne. (opłata za wejście w skały 50 CZK- dorośli). Skały dostępne są dla zwiedzających przez cały rok.
Nazwa skalne miasta nie oznacza, że wśród skał żyją ludzie ale dlatego, że skały stoją tak gęsto i blisko siebie jak budynki w mieście i poruszamy się wśród nich po "ulicach" momentami trzeba przechodzić przez bardzo wąskie szczeliny a miejscami można spotkać większe przestrzenie otoczone ze wszystkich stron skałami nazywane "placami".
Adršpašské Skały. Tajemnicze przejście wśród skał - Adršpašské Skały. Adršpašské Skały. Skała nazwana Głowa Cukru - Adršpašské Skały.
Adršpašské Skály - Adršpach
Znajdują się na południowym skraju miejscowości Adršpach. Podstawowa trasa zwiedzania liczy ok. 7 km i można ją absolwować w ciągu ok. 2 godzin - zielony szlak turystyczny. Trasę tę można nieco przedłużyć ruszając żółtym szlakiem w stronę Teplic i dojść do skalnego jeziora po którym można przepłynąć się tratwą. Jezioro ma długość ok. 300 m a jego maksymalna głębokość to 3 m przejażdżka tratwą trwa ok. 20 minut (cena zaledwie 20 CZK).
Jest też krótsza trasa biegnąca na skraju skalnego miasteczka wokół zalanej piaskowni - na jej przejście wystarczy 4 minut.
Adršpašské skały są znane wśród miłośników wspinaczki skałkowej. Pierwsze zapisane alpinistyczne wejście na skalną ścianę miało miejsce 21 maja 1923 r. Oczywiście znacznie wcześniej niż alpiniści skał odkryli turyści, którzy zaczęli odwiedzać to miejsce już w XVIII w. W 1770 r. Adršpašské Skály odwiedził Johann Wolfgang Goethe.
Adršpašské Skały. Skała nazwana Ząb Karkonosza - Adršpašské Skały. Skalne Jeziorko - Adršpašské Skały. Skała nazwana Organy - Adršpašské Skały.
Teplické Skály - Teplice nad Metují Herb Teplice nad Metují
Teplicke Skały znajdują się ok. 2 km od centrum miasteczka Teplice nad Metuji. Podstawowa trasa turystyczna ma 6 km i na jej przejście potrzeba ok. 2 godzin (szlak niebieski). Ciekawostką są ruiny zamku Střmen - jednak aby je obejrzeć trzeba pokonać wiele stromych schodów.
Teplické Skály i Teplice nad Metují są miejscem znanym wśród alpinistów i miłośników wspinaczki skałkowej. Co roku pod koniec sierpnia Teplicích nad Metují odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmów Alpinistycznych.
Skała nazwana Diabelski Most - Adršpašské Skały. Wodospad - Adršpašské Skały. Wykute w skale schody - Adršpašské Skały.
BroumovHerb Broumov
Malownicze miasteczko leżące blisko granicy z Polską (blisko przejścia Tłumaczów - Otovice) u podnóża Broumovských stěn (Broumowskich Ścian - formacja skalna ciągnąca się na odcinku od długości 12 km między Broumovem a Policemi nad Metují). Miasto to ma bardzo bogatą historię. W 1332 r. Przemysław Otakar II ofiarował tę miejscowość klasztorowi benedyktynów na praskim Břevnově. Do dziś w mieście stoi duży klasztor będący zabytkiem kultury narodowej. W mieście zachowało się dawny układ ulic, w większości pokrytych kocimi łbami, oraz liczne kamieniczki, z których wiele została już odnowiona lub jest w trakcie renowacji. Na ładnym Broumovskim rynku dominuje słup maryjny autorstwa J. Brokofa z 1706 r.
Niezwykłym zabytkiem w Broumovie jest najstarszy drewniany zabytek w Czechach kościół Panny Marii stojący na leżącym niedaleko centrum miasta cmentarzu. Jego obecny kształt pochodzi z 1449 r. Interesujący jest również stary cmentarz, na którym stoi ten kościółek.
Broumov. Broumov - rynek. Słup maryjny z XVIII w na rynku w Broumowie.
Najstarzy drewniany kościół w Czechach z 1449 r. Najstarzy drewniany kościół w Czechach z 1449 r. Widok wnętrza kościoła, zdjęcie wykonane przez otwórz w drzwiach - było zamknięte.
NáchodHerb Náchod
Graniczne miasto leżące niedaleko jednego z najważniejszych przejść granicznych na polsko-czeskiej granicy (Kudowa Słone - Náchod). Wiele osób przez nie tylko przejeżdża ale warto też się w nim zatrzymać. Ponieważ Náchod to nie tylko nowoczesna zabudowa i bloki, które widać z głównej drogi prowadzącej od przejścia granicznego w stronę Pragi.
Náchod został założony przed 1245 r. na ważnym szlaku handlowym z Czech do Kłodzka. Nad miastem góruje barokowy zamek, wcześniej na jego miejscu stała gotycka twierdza, która była wielokrotnie przebudowywana. Od 1879 r. na zamku jest muzeum. Obecnie w zamku w Náchodzie można obejrzeć np. iteresujące ekspozycje niderlandzkich gobelinów natomiast w zabudowaniach podzamcza znajduje się wystawa straszydeł. Przy zamku jest też ogród w stylu francuskim z XVIII w. oraz park z XIX w.
Interesujący jest też Náchodzki rynek, na którego środku stoi gotycki kościół św. Wawrzyńca z XIV w., który był wielokrotnie przebudowywany. Interesujący jest również budynek dawnego ratusza z XVII w. i wiele innych. Stare centrum tego miasta naprawdę robi dobre wrażenie i warto się w nim zatrzymać choćby na kawę.
Náchod. Zamek w Náchodě góruje nad miastem. Stary ratusz w Náchodě.


Powrót na stronę główną

Zabytki UNESCO | Trasy, ciekawe miejsca | Galeria zdjęć | Linki turystyczne
Trochę historii | Czeski smak | Język czeski

Profesjonalny serwis©
jarek@czeski.pl